Jak 27 000 osób może zniszczyć 400 000 armię? O wartości strategii.

Jak 27 000 osób może zniszczyć 400 000 armię? O wartości strategii.

Jak 27 000 osób może zniszczyć 400 000 armię? O wartości strategii.

Co to jest strategia marketingowa?

Według Wikipedii strategia marketingowa to:

Strategia marketingowa – reakcja na zadania stojące przed przedsiębiorstwem w sferze produkcji i sprzedaży jego wyrobów, a także (pośrednio) na »kłopoty« związane z wygospodarowaniem zysku pozwalającego na dynamiczny rozwój lub utrzymanie pozycji rynkowej”.

Tak.

To brzmi zawile.

Uproszczę to trochę i dam Ci 3 przykłady.

Łatwiej zrozumiesz, co to jest strategia marketingowa.

Na końcu znajdziesz uproszczoną definicję.

Zaczynajmy!

Z czego składa się strategia marketingowa?

W książce „Złota Strategia Marki” Jarek Szczepański definiuje strategię marketingową jako proces, który składa się z 4 etapów.

Przewodnia zasada

To pierwszy etap. Zależy tylko od Ciebie. Tutaj ustalasz, co jest Twoim biznesem? W jakiej branży czy kategorii działasz. Co ważniejsze, ustalasz, co chcesz osiągnąć w tej branży / kategorii.

Dzięki niej wiesz, na czym musisz się skupić. Gdy kierujesz się jasnymi ustaleniami, Twoje działania stają się autentyczne. Przewodnia zasada pozwala Ci odrzucić działania, które Cię nie interesują.

Aby stworzyć przewodnią zasadę po prostu, choć nie będzie to łatwe, odpowiedz sobie na 2 ważne pytania:

1. w jakim biznesie działam?

2. co chcę w nim osiągnąć?

Jądro strategii

Drugi etap tworzenia strategii. Tu do gry dochodzą badania i analizy konsumentów, konkurencji i rynku. Jądro składa się z 3 elementów. Każdy z nich jest równie ważny.

Diagnoza

To część jądra, w której celem jest odnalezienie głównego, najbardziej bolesnego problemu firmy. Wymaga to wielu badań i analiz. Strzał poza tarczę będzie oznaczał straty pieniędzy i czasu.

Na przykład, jeśli spada udział w rynku, to problemem może być: spadek świadomości marki i wtedy trzeba ostro zwiększyć nakłady na promocję, a może to słaba dystrybucja i trzeba podpisać umowy z nowymi punktami, a może wartość, która jest komunikowana, została źle wybrana, a może przespałeś badania i klienci oczekują czegoś innego etc.

Zachowuj się jak lekarz. Odczytaj objawy, zbadaj przyczynę i postaw diagnozę. Bez pośpiechu. To przyczynę masz wyleczyć, a nie objawy.

Koncepcja

Wracając do lekarza – skoro masz już diagnozę, to dobierasz leki. Najpierw wyznaczasz cel, jaki mają osiągnąć, a potem tworzysz manewr, który go zrealizuje. To 2 kroki.

Manewr musi być odważny i niespotykany. Na poważne problemy, musisz użyć poważnej broni.

Plan akcji

Ostatni etap jądra strategii to dobranie do wymyślonego manewru działań, które go zrealizują.

Na przykład, jeśli Twoim celem jest zwiększenie świadomości marki o X% w grupie Y, manewrem jest zwiększenie obecności w social mediach o x kanałów i o y%, to planem może być tworzenie tiktoków, albo biuletynów na linkedin etc.

Zabezpieczenie zasobów

Trzecim etapem strategii jest zabezpieczenie zasobów.

Wiesz już, co jest bolączką Twojego marketingu. Wiesz, jaki manewr chcesz przeprowadzić, aby osiągnąć założony cel. Wiesz, jakie plany będziesz realizować.

Teraz potrzebujesz zabezpieczyć zasoby, aby to osiągnąć.

Bo może się okazać, że firma na ten moment nie jest zdolna do przeprowadzenia swojej strategii. Może ma za mało środków finansowych, albo za małą kadrę, albo kadra ma za małe umiejętności. Wszystko trzeba przewidzieć i zapewnić. TO jak szykowanie się do wojny.

Sposób wykonania

Ostatni etap tworzenia strategii marketingowej. Skupia się na egzekwowaniu wszystkich ustalonych wcześniej celów, planów i manewrów. Wymaga od kierownictwa dyscypliny, koordynacji, staranności i zrozumienia.

Bez tego zmarnuje się tylko czas.

Larry Bossidy definiuje ten etap tak – właściwi ludzie, skupieni na właściwych czynnościach we właściwym czasie.

Przykład – Aleksander

Jest rok 333 przed naszą erą. Niezwyciężona armia Dariusz III rzuca wyzwanie Aleksandrowi pod Issos. Armia Macedończyka liczy 27 tys. wojowników. Naprzeciwko niej, za rzeką Pinarus czeka 400 000 Persów i greckich najemników. Według wiedzy militarnej tamtego okresu pewne były 2 kwestie – armia perska ma miażdżącą przewagę i jest faworytem starcia, oraz to, że bitwa musi się rozegrać po stronie rzeki, gdzie przebywała armia Aleksandra. Przekroczenie rzeki oznaczało brak możliwości odwrotu i katastrofę jego żołnierzy.

Jednak Aleksander miał to gdzieś. Został nauczony, że badanie i analiza zastanej sytuacji daje dużo lepsze efekty niż stosowanie reguł.

Ze swojej sytuacji wyciągnął 3 wnioski:

  1. Dariusz sądzi, że bitwa rozegra się po stronie rzeki, gdzie jest armia Macedonii.

  2. Dariusz wraz ze swoimi generałami zajął miejsce na środku swojej armii.

  3. Dariusz jest armią. Dowodzi armią niewolników, którzy walczą, bo muszą.

Dariusz atakuje pierwszy. Na lewe skrzydło Macedończyków uderzają najemnicy greccy. Flanka się cofa, jednak Aleksander nie wspiera jej wojskiem, tylko uderza na prawe skrzydło Persów.

Rozleniwione oddziały szybko padają pod mieczami wojsk Macedonii. Jednak dla Aleksandra to nie koniec. Widzi manewry, jakie wykonuje reszta Perskiej armii i uderza z doborową jazdą między liniami wojsk ku środkowi całej formacji. Tam, gdzie jest Dariusz.

Król Persji widzi szarżę, ucieka w panice. Jego armia wpada w popłoch.

Wynik bitwy – 302 poległych Macedończyków i ponad 110 000 poległych Persów.

Aleksander wygrywa, bo przeprowadza manewr, który bazuje na diagnozie sytuacji. Wykonuje go świetnie wyszkolona i waleczna armia, której działania są skoordynowane w czasie i przestrzeni.

Najprostsza definicja strategii marketingowej

Jeśli potrzebujesz jeszcze prostszej definicji strategii, to proszę bardzo:

Tak. Nie. Linia prosta. Cel.

Tak – bo coś wybierasz, mówisz temu tak

Nie – bo odrzucasz całą resztę, wszystko, co Cię nie interesuje jest Ci niepotrzebne

Linia prosta – zamiast latać od 1 rzeczy do 2, do 3, do 4 etc. trzymasz się tego, czemu powiedziałeś Tak

Cel – osiągasz swój cel

Źródła:

Jarek Szczepański — Złota strategia marki

Wikipedia, Bitwa pod Issos

José Mourinho • Tactics, Inter 3 Barcelona 1 • Masterclass

Dołącz do naszej społeczności!

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, wysyłkę newslettera, akceptujesz politykę prywatności, oraz zapoznałeś się z regulaminem.